Що таке колаген? Що прискорює втрату колагену?

ЩО ТАКЕ КОЛАГЕН
Колаген - це білок, що становить основу сполучної тканини, саме він забезпечує її пружність, еластичність і міцність. Є одним з найбільш важливих складових елементів шкіри людини, що дозволяє зберігати молодість і красу шкіри. Колаген - це фібрилярний білок, він складається з трьох амінокислотних ланцюгів. Завдяки сплетіння між собою, виходять колагенові нитки, які дуже міцні. Міцність і еластичність колагену забезпечує білок тропоколагену. Завдяки своїй спіральної формі колаген дозволяє сполучної тканини довгий час зберігатися в хорошому стані. Колаген входить до складу стінок кровоносних судин, сухожиль, зв'язок, кісткової і хрящової тканини. Але все ж найбільше колагену знаходиться в шкірі.
Основні функції КОЛАГЕНУ
Колагенові нитки практично не піддаються розтягуванню. Основні функції колагену: Захисна - колагенові нитки забезпечують високу міцність сполучної тканини, захищаючи її від механічних впливів.
Опорна - колаген скріплює і формує форми органів, утворюючи своєрідний каркас з сполучних тканин.
Відновлювальна - колаген бере безпосередню участь в клітинної регенерації і плюс до всього стимулює утворення клітинних оболонок.
Еластичність - колагенові і еластинових волокна роблять шкіру та інші органи еластичними.
Протекторна - колаген гальмує розвиток злоякісних новоутворень, зокрема, меланом, чим і пояснюються його протекторні функції.
ЩО ПРИСКОРЮЄ ВТРАТУ КОЛАГЕНУ
Ми вже розібралися з таким поняттям як, що таке колаген і його функції, а також варто розібратися, що призводить до втрати колагену в організмі. Згодом в організмі колагену стає все менше і менше, і якщо ми хочемо зберегти нашу молодість, то нам все ж потрібно з'ясувати, які ж фактори впливають на втрату колагену, і чи можна цьому як то перешкоджати.
Ультрафіолетове опромінення.
Якщо Ви хочете зберегти молодість по довше, тоді необхідно менше часу проводити під сонцем. Пам'ятайте, що під впливом УФ-променів відбувається не тільки зниження синтезу колагену, але також змінюється і його структура. Тому, якщо довгий час перебувати під УФ типу А - це призведе до утворення в шкірі вільних радикалів, які здатні масово вступати в реакцію з активними неушкодженими молекулами на кшталт колагену, і таким чином порушують їх цілісність і функції. Варто відзначити, що нова молекула також стає вільнорадикальної, і вже сама шукає для себе жертву. Так, УФ промені, які проникають глибоко в шкіру, можуть перетворювати молекули колагену в вільні радикали, які в свою чергу починають атакувати сусідні молекули колагену, формуючи таким чином уражену непружних колаген. У зв'язку з цим, порушується структура колагенових волокон, що призводить до передчасного старіння шкіри. Суть даного процесу в тому, що якщо хоч один раз він був запущений, зупинити його важко.
Дія колагенази.
Як і будь-який інший білок в організмі людини, колаген розпадається на амінокислоти. В організмі тварин і людини безперервно відбувається розпад і відновлення колагену. Однак з роками молодого колагену стає менше, а старого (який незабаром буде зруйнований) стає більше. Руйнує білок колаген фермент коллагеназа, який розщеплює поліпептидний ланцюг. В молодості процес обміну колагену протікає з високою інтенсивністю, проте з віком з'являються колагенові зшивання, через що знижується обмін колагену. Сучасні методики регенерації, такі як плазмоліфтінг, мікрострумова терапія, мезотерапія дозволяють розбудити фібробласти і змусити їх до синтезу нового колагену.
Куріння. Не секрет, що люди які курять старіють раніше і швидше. Якщо раніше цей факт просто фіксували як даність, то кілька років тому японським ученим вдалося розгадати таємниці цього процесу. Виявляється під час куріння стимулюється вироблення молекул матриксной металлопротеінази, яка сприяє деградації молекул колагену в організмі. Ви будете здивовані, але після кожної викуреної сигарети синтез колагену знижується приблизно на 30-40%!
Дефіцит вітаміну С. Ще одна причина втрати колагену - нестача вітаміну С. Аскорбінова кислота разом із вітаміном А, Е і С, є потужним антиоксидантом. Ці речовини запобігають появі вільних радикалів (тих самих, які руйнівно діють на молекули колагену). Тому нестача вітаміну С, наприклад, посилює негативну дію ультрафіолетового випромінювання, яке сприяє появі вільних радикалів в організмі. При нестачі вітаміну С відзначається вироблення дефектного колагену, який володіє зниженою міцністю в порівнянні з нормальним колагеном.

Українська